Mapa marzeń – sposób na tworzenie i realizację celów

Prześlij dalej nie bądź taka
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dziś kolejny wpis nawiązujący do szeroko rozumianej tematyki definiowania celów i ich skutecznej realizacji. Będzie o tym, czym jest mapa marzeń. Zanim jednak przejdę do meritum, chciałam ci wyjaśnić dlaczego, skoro za nami połowa stycznia, ja wciąż „wałkuję” ten temat. Robię to z trzech powodów.

Po pierwsze uwielbiam samą ideę tworzenia noworocznych postanowień. Chodzi o symbolikę. Stary rok odcinam grubą kreską (jakby wymazuję z pamięci), a dalszą, niejako nową historię mojego życia zapisuję już na czystej karcie. Tą kartą są najbliższe 365 dni. Wiem oczywiście, że każdy moment jest dobry na wprowadzenie zmian. Jestem także zdania, że czasem wiele wody musi w Wiśle upłynąć, nim człowiek dojrzeje do pewnych decyzji i jest gotowy na nowe. Coś, co kiedyś mieściło się w kategorii „powinnam”, przechodzi do szufladki z napisem „muszę”. Niejednokrotnie wymaga to czasu, wielu podjętych prób i wielu poniesionych porażek. A wszystko dzieje się w zwykły, niczym nie wyróżniający się dzień. Jest jednak coś magicznego w nowym roku, że człowiek ma ochotę zacząć wszystko jeszcze raz.

Ponieważ bardzo interesuje mnie tematyka wyznaczania celów i nałogowo czytam różnorodne artykuły i książki, słucham podcastów o tym, jak skutecznie to robić, postanowiłam zebrać zdobyte informacje, uporządkować je w głowie i w możliwie przystępny sposób opisać na blogu. Podoba mi się formuła kompleksowego podchodzenia do zagadnień i publikowania tekstów o tej samej tematyce jeden po drugim. Mam nadzieję, że tobie również taki sposób wgryzania się w „problem” przypadł do gustu i wierzę, że wyniesiesz coś z tego dla siebie. Styczeń, uważam, jest idealnym okresem, by kwestię noworocznych postanowień rozłożyć na czynniki pierwsze. Przecież kiedy, jak nie z początkiem roku, najwięcej osób podejmuje długoterminowe zobowiązania.

Trzeci powód, dla którego tak mielę ten temat, jest czysto osobisty. Wiąże się także z ideą i celem powstania bloga. Trochę mam dość mojego słomianego zapału. Zaczynania bez przerwy rzeczy na nowo i nie doprowadzania ich do końca. Dość mam tak zwanych pseudo działań, które w moim przypadku ograniczały się do zdobywania wiedzy i na zdobytej wiedzy się kończyły. Mogę czytać tysiące książek na temat wdrażania w życie postanowień noworocznych i nie będzie z tego nic wynikać, jeśli teorii nie przełożę na konkretne działania. Stąd po artykule czysto teoretycznym „Jak wyznaczać cele – skuteczne metody i techniki”, przeszłam do praktyki. Podzieliłam się z tobą moją subiektywną analizą sukcesów i porażek 2017, opisałam obecną hierarchię wartości i reguły nimi rządzące, a także zdradziłam ci moje cele na rok 2018. Dziś natomiast zrobię z tobą mapę marzeń.

CZYM JEST MAPA MARZEŃ

Najprościej rzecz ujmując to przedstawienie naszych pragnień, celów i marzeń w sposób symboliczny, graficzny. Często w internecie określa się ją pojęciem, które kojarzy mi się niemalże z parapsychologią i magią. Nazywa się ją „umową z losem”, czy „zamówieniem skierowanym do naszej podświadomości stworzonym w jej języku – w formie obrazów, zdjęć, haseł, a przede wszystkim emocji”. Mapa jest rodzajem wizualnej afirmacji oddziałującej na zmysł wzroku, która mimochodem, jakby niechcący, wpływa na naszą podświadomość.

Mapę tworzy się zazwyczaj na rok albo na pewien okres czasu w zależności od tego, do czego ma ona nawiązywać. Można osobną stworzyć dla celów zawodowych i prywatnych, a nawet wykonać odrębne dla każdej dziedziny naszego życia lub w oparciu u naszą hierarchię wartości. Co komu pasuje. Technika wykonania mapy jest również dowolna. Można malować, rysować, wycinać zdjęcia z ulubionych magazynów i czasopism, drukować obrazy wyszukane w internecie (np. inspiracje dodane do twojej tablicy w Pintereście, „zalajkowane” zdjęcia na instagramie). Ważne, by znalazło się na niej to, co symbolicznie oddaje nasze pragnienia i co wzbudza w nas pozytywne emocje. Przeglądając wycinki z gazet kieruj się intuicją, wybieraj zdjęcia, krótkie hasła, które wywołują w tobie rozluźnienie i przywołują uśmiech na twarzy. Staraj się być przy tym jak najbardziej precyzyjna i zwracaj uwagę na szczegóły, wymowę danego obrazu, jak bardzo współgra on z twoim pragnieniem. Jeśli na przykład myślisz o miłości, w zależności od tego, czy marzy ci się szalony romans, czy związek partnerski, czy może jednak małżeństwo, wybierz obrazy symbolizujące dany stan. Jeśli wybrałaś zdjęcie pary, zwróć uwagę na to, jak prezentują się osoby na zdjęciu. Czy przemawiają do ciebie ich gesty, wyraz twarzy, ustawienie ich ciał. Mapa jest sposobem na stworzenie klarowności tego, czego pragniesz w życiu doświadczać.

Mówi się, że tworzenie mapy nie powinno się rozkładać w czasie i najlepiej zrobić ją w ciągu jednego dnia. Raz stworzonej nie można także zmieniać, ponieważ dokładając do niej nowe elementy, dajemy sygnał, że nie jesteśmy pewne swojej wizji, mamy co do niej wątpliwości, co niekorzystnie wpływa na naszą podświadomość. Ile w tym prawdy, nie wiem.

KIEDY TWORZYĆ MAPĘ MARZEŃ

Jeśli symboliczne daty maja dla ciebie znaczenie, najwidoczniej twoja podświadomość lubi rytuały i warto jej posłuchać. Mapę możesz więc stworzyć wraz z początkiem roku kalendarzowego, w swoje urodziny, czyli z początkiem roku numerologicznego lub w inny dzień, który coś dla ciebie znaczy. Zaufaj po prostu swojej intuicji. Znawcy tematu uważają, że aby wzmocnić działanie mapy, dobrze jest kierować się fazami księżyca, które wpływają na cykl przyrody. Mówi się, że najlepszym momentem dla jej wykonania jest nów. Od nowiu po pełnię następuje przypływ energii, dlatego jest to dobry czas na planowanie i wprowadzanie zmian w życiu. Wraz z nowiem każdego następnego dnia księżyca przybywa, co wiedzie także nas (w domyśle nasze cele) do pełni i spełnienia.

KOŁO ŻYCIA I SIATKA BAGUA

Jeżeli nie masz pomysłu na to, jak mogłaby wyglądać twoja mapa, możesz zacząć od pracy z kołem życia, a następnie stworzyć ją w oparciu o siatkę bagua.

Koło życia

To narzędzie, które pomoże zdefiniować poziom twojego zadowolenia w najważniejszych jego obszarach. Narysuj okrąg i podziel go na części. Niech każda reprezentuje ważne dla ciebie sfery, np. rozwój osobisty, duchowość, finanse, zdrowie, pieniądze, rozrywkę, przyjaciół. Następnie oznacz procentowo twój poziom zadowolenia w każdym z obszarów. Jak się prezentuje twoje koło? W których strefach chciałabyś zwiększyć poziom swojego zadowolenia? Co możesz zrobić, by tak się stało? Jaki to będzie miało wpływ na pozostałe obszary? Jak po takiej zmianie będzie wyglądało twoje życie? Zapisz wszystkie pomysły, które przyszły ci do głowy, po czym przystąp do tworzenia mapy.

Siatka bagua

Możesz to zrobić w oparciu o siatkę bagua, która bardzo pomaga usystematyzować pracę. To kwadrat podzielony na 9 pól, z których każdy reprezentuje określone wartości. Pola te zapełniasz zdjęciami, cytatami, obrazkami, itp., które nawiązują do tych wartości i związanych z nimi marzeń.

Jedność, samopoczucie, zdrowie,

Kwadrat ten symbolizuje ciebie, dlatego też od niego zacznij konstruować mapę. Wklej tu swoje zdjęcie z okresu, kiedy wyglądałaś, czułaś się najlepiej, kiedy byłaś najszczęśliwsza. Niech zdjęcie reprezentuje i przypomina ci twoje najlepsze czasy. Patrząc na nie, masz uśmiechać się do siebie. Wokół niego przyklej obrazy, które symbolizują zdrowie, dobre samopoczucie. Niech to będą zdjęcia zdrowych posiłków, kosze świeżych owoców i warzyw, szczupłej wysportowanej sylwetki, pełnej wigoru osoby, która w jakiś sposób ciebie przypomina, a jednocześnie jest kimś, kim ty pragniesz być.

Miłość, partnerstwo, związki

Jeśli chcesz porzucić życie singielki, ta strefa jest dla ciebie najważniejsza. Wklej tu symbole, które kojarzą ci się z dobrym związkiem, uosabiają miłość, której pragniesz. Mogą to być para łabędzi, zdjęcie obrączek, czy zakochanych osób w czułym geście. Zwróć uwagę na to, czy oboje wyglądają na szczęśliwych, co wyraża język ich ciał, spojrzenie, gesty. Czy właśnie tak chciałabyś być kochana?

Bogactwo i szczęście

Wklej tu wszystko to, na co chciałabyś przeznaczyć pieniądze. Przyklejone zdjęcia banknotów nie mają dla podświadomości wystarczającej mocy, ale już samochód, dom, biżuteria, książka, którą za nie kupisz, tak.

Sława, mądrość, reputacja

To miejsce na wklejenie zdjęć twoich idoli, autorytetów, których wizerunek i sposób na życie są zgodne z twoim światopoglądem i wartościami. Możesz tu wkleić także zdjęcia osób, które odniosły sukces w dziedzinie, którą ty się zajmujesz lub po prostu symbole, które twoim zdaniem uosabiają mądrość.

Rodzice, przełożeni, autorytety

Kwadrat ten symbolizuje tradycję, przeszłość, nasze korzenie. Możesz tu wkleić więc zdjęcie rodziców, autorytetów, które wzbudzały w tobie podziw i szacunek, od których wiele się nauczyłaś. Zastanów się, co chciałabyś z tego przekazać dalej. Obraz wielopokoleniowej rodziny, drzewa, choinki, wszystko, co nawiązuje do szczęścia rodzinnego, może się również tu znaleźć.

Dzieci, twórczość, hobby

Kwadrat ten symbolizuje kreatywność oraz narodziny. Nie tylko dzieci, ale również narodziny nowych idei, pomysłów. Jeśli chciałabyś powiększyć rodzinę, umieść tu zdjęcia szczęśliwych bobasów z rodzicami, piskląt w gnieździe, itp. Jeśli nie, wszystko to, co nawiązuje do radości, zabawy, twoich pozazawodowych zainteresowań. Lubisz chodzić na koncerty, do teatru? Marzy ci się skok ze spadochronem? Wklej to, co chciałabyś robić w wolnym czasie.

Wiedza, nauka, rozwój

Nawiązują do mądrości. Z czym ona ci się kojarzy? Z naturą, przyrodą, zwierzętami, konkretnymi osobami? Umieść tu symbole, które w twoim odczuciu reprezentują mądrość. To także strefa dedykowana zdobywaniu nowych umiejętności, poszerzaniu wiedzy. Możesz więc wkleić tu zarówno podobizny nauczycieli duchownych, miejsca związane z nauką, jak również zdjęcia książek, które chciałabyś przeczytać, kursów, które zamierzasz zrobić.

Droga, kariera, praca

Wklej tu obrazy, które odpowiadają na pytanie, czym chciałabyś się zająć profesjonalnie, jaką osobą musiałabyś się stać, by osiągnąć zawodowy sukces. Jak wyglądałoby twoje otoczenie, jak musiałabyś wyglądać ty. Co i kto mógłby pomóc ci w rozwoju kariery. Wysoka pozycja zawodowa, sukces na miarę twoich oczekiwań nie dzieje się z dnia na dzień, musisz przejść pewną drogę. Zadbaj więc o to, by droga umieszczona w tym kwadracie była równa, wyraźna, prosta.

Inspiracja, pomocni ludzie, przyjaciele

Sektor przeznaczony na marzenia o podróżach, wklej tu więc zdjęcia miejsc, które chciałabyś zobaczyć. To także kwadrat, w którym pamiętamy o naszych znajomych, przyjaciołach, osobach nam życzliwych, które niejednokrotnie wyciągnęły do nas pomocną dłoń. Możesz tu umieścić cytaty wyrażające chęć częstszych spotkań, wzajemnego wparcia. Przyklej tu także wizerunki aniołów, opiekunów, świętych, od których czerpiesz inspirację.

UMIESZCZENIE MAPY

Po tym, jak już stworzysz mapę marzeń, postaw ją w miejscu, na które często spoglądasz. Powieś na ścianie w salonie, kuchni, sypialni. Jeśli nie chcesz trzymać jej na widoku, przyklej ją na drzwiach szafy po wewnętrznej stronie, ustaw jako tapetę w komórce, komputerze, jako wygaszacz ekranu. Im częściej będziesz na nią spoglądać, tym szybciej podświadomość będzie reagować na zamieszone na niej obrazy. Dobrze jest co jakiś czas zmieniać położenie mapy, ponieważ po pewnym czasie przyzwyczaimy się do jej obecności w danym miejscu i mózg zacznie ją ignorować. Nowe miejsce natomiast wyzwoli nowe bodźce.

CZY WARTO MAPĘ TWORZYĆ?

Spotkałam zarówno zwolenników, jak i przeciwników tworzenia mapy. Dla jednych to dobra okazja do uporządkowania myśli i sposób na przedstawienie celów w innej formie, niż poprzez zapisanie sformułowanych zdań w zeszycie. Dla innych to kompletna strata czasu, który można byłoby przeznaczyć na działanie i realizację poczynionych planów. Tak naprawdę w każdej sytuacji, tak i tutaj, trzeba być ze sobą szczerą i wybrać to, co tobie najlepiej służy. We wstępie tego artykułu pisałam o tak zwanym pseudo działaniu, które do tej pory nieświadomie uprawiałam. Jeśli więc w twoim wypadku czas spędzony na pracy z kołem życia, na szukaniu, wycinaniu i wklejaniu obrazków na siatce bagua jest takim pseudo ruchem, za którym tak naprawdę nie idzie żadne konkretne działanie, odpuść sobie. Rzeczywiście nie warto tracić kilku godzin na taką „zabawę”. Zamiast budować mapę, zajmij się czymś, co rzeczywiście pomoże ci ruszyć z kopyta i zacząć te cele spełniać.

Ja tworzę mapę marzeń drugi raz. Doświadczenie nauczyło mnie, że nie jestem w stanie skupić się na realizacji kilkunastu celów na raz i spełniać marzenia z każdego obszaru mojego życia. O każdym jednak chcę na co dzień pamiętać. Dla kogoś, kto na przykład prowadzi własną działalność gospodarczą i jego zadaniem jest wywiązywanie się ze złożonych obietnic, bo od tego zależy jego być albo nie być, mapa w niczym specjalnie nie pomoże. Przedsiębiorcy, ludzie sukcesu, pracę z celami mają we krwi i konsekwentnie realizują projekt za projektem. Wierzę, że i ja kiedyś dojdę do tego poziomu. Tymczasem muszę się czymś wspomagać. W roku 2018 pracuję tylko nad trzema celami (dla mnie aż trzema), a w zeszycie zapisanych jest ich 20. Dzięki mapie pamiętam o wszystkich, także o tych marzeniach długoterminowych, do których spełnienia cele z tego roku mają mnie przybliżyć.

A czy ty tworzysz mapy marzeń?

 

 

******************************************************

Na zakończenie chcę cię poprosić o wypełnienie króciutkiej ANONIMOWEJ ANKIETY, która pozwoli mi zbadać jak bardzo proponowane przeze mnie treści są dla ciebie przydatne i czy są napisane prostym i zrozumiałym językiem. Uzupełnienie ankiety zamie ci raptem 5 sekund, a jeśli zdecydujesz się rozwinąć swoją wypowiedź, maksymalnie 1 minutę. Twoja odpowiedź jest dla mnie szczególnie ważna, gdyż pozwoli mi ona rozwijać mój warsztat, ulepszać proponowane treści na blogu i dostosowywać je do Twoich potrzeb. Dziękuję 🙂


Prześlij dalej nie bądź taka
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o